Teplické skály

wtorek, 10 maja 2016 Brak komentarzyTeplickie Skalne Miasto znajduje się w południowej części masywu .. dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia to ok. 18 ha.
Skalne miasto koło Teplic jest mniej znane od Skał Adrszpaskich, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie i dla mnie przez to bardziej atrakcyjne. Udało nam się nawet większość szlaku przebyć w samotności co obecnie stanowi dużą wartość dodaną :)  
W odróżnieniu od Skał Adrszpaskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Skały Tieplickie są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości.

JAK DOJECHAĆ

Już na samym rozjeździe w Czechach na Teplickie Skalne miasto, w odróżnieniu od Adrszpaskiego Skalnego Miasta, zjeżdżamy w lewo, jakby w dół. Tam znajduje się duży parking, gdzie są knajpki z dobrym piwem i jedzeniem, jak to w moich ulubionych Czechach :)


Parking na cały dzień - 50 CZK
Dobry obiad z piwem i to nie jednym :) około 200 CZK 

czas przejścia z fotografowaniem - cały długi dzionek - my szliśmy od 11.00, no może od 12.00 - sam nie wiem, bo najpierw zwiedziliśmy parkingową restaurację - było smacznie:) - do 17.00 i skracaliśmy podróżowanie żółtym szlakiem, bo musieliśmy wracać. Tak na spokojnie można by było do 20.00 :) a najlepiej rozważyć nocleg i zobaczyć jeszcze pobliskie Adrszpaskie Skalne Miasto, a w drodze powrotnej zwiedzić jeszcze Krzeszów, Bolków i wiele innych fajnych miejsc w okolicy. Ogólnie miejsce bardzo ciekawe i różnorodne. Warto będzie tam wrócić... CDN
    

Prześlij komentarz