Krótki zimowy spacer po okolicy - Zamek Wleń

niedziela, 10 stycznia 2016 7 komentarzy

Zamek Wleń

Miejscowa ludność zamek nazwała od imienia Jadwigi (Hedwigsburg), po II wojnie światowej funkcjonowały nazwy: Lenno, Lenno - Zamek, Zamek Lenno oraz Łupki - Zamek. Obecnie nazywa się zamek Wleński Gródek. Zamek powstał na miejscu istniejącego grodu drewniano-ziemnego, podniesionego w 1108 r. do rangi kasztelanii przez Bolesława KrzywoustegoNa początku wieku XIII często na zamku przebywał książę Henryk I Brodaty wraz ze swoją małżonką Jadwigą (która została świętą i jest patronką Śląska). Książę rozbudował zamek o mieszkalną wieżę i licząca 9 metrów kaplicę. Wkrótce zastąpiono sześciokątną wieżę okrągłą, o średnicy 12 metrów i grubości murów do 3 metrów. Wieża dotrwała do naszych czasów i obecnie ma 12 metrów wysokości. W 2005 roku w wyniku osypywania się kamieni z baszty zamkowej zamek został zamknięty dla ruchu turystycznego. 9 kwietnia 2006 roku w wyniku braku zabezpieczeń runął mur południowo-zachodni, a baszta mocno się przechyliła. Od czerwca - lipca 2009 rozpoczęte zostały prace, w wyniku których nastąpiła odbudowa muru i zabezpieczenie wieży. 

widoki z wieży we Wleniu

już na dole...

 Zimowe Pilichowice

tematem i fotografiami zapory w Pilichowicach jeszcze zajmę się w osobnym poście :)

7 komentarzy

 1. Dziękuję. Też myślę że pierwsze zdjęcie jest fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba ta tajemnicza mało zaśnieżona zima.

  OdpowiedzUsuń
 3. To miło. Czasem lubię takie zimowe światło. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. ładnie

  http://eskucinska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Super Grześ fotki maja w sobie urok świeżości choć ruiny pewnie w rzeczywistości mniej... W "dolnych" fotkach przypomniałeś mi ze niegdyś spędziłem wiele tygodni na drugiej części zapory gdzie przystań niegdyś była .. Nie wiem jak tam teraz jest, ale sa tam fajne skałki i zatoczki warte pozwiedzania i obcykana z otwartym pejzażem na zalew. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki Kris - na wiosnę zgłoszę się po szczegółowe instrukcje i opis terenu :) Wtedy przypomnę Ci i pokarzę jak tam teraz jest. Pozdrawiam z drugiej strony ziemi :)

  OdpowiedzUsuń