Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

niedziela, 1 listopada 2015 Brak komentarzy
Z racji dzisiejszego dnia... Dnia zadumy i refleksji... Miejsca gdzie teraz jestem...



FUJIFILM X-T10 + PENTACON auto 2,8/29 - M42 + redukcja



Stary Cmentarz Żydowski od 1991 roku udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. To jedyna na terenie Wrocławia zachowana nekropolia z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury, harmonijnie współistniejącej z właściwie utrzymaną i starannie pielęgnowaną zielenią.






Wygląd nagrobków i grobowców uległ z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych, gęsto stawianych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Bogata jest także zastosowana symbolika, zarówno świecka, jak i religijna. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. W tym czasie nekropolia była trzykrotnie powiększana. W 1975 roku została wpisana do rejestrów zabytków miasta, a od 1988 roku funkcjonuje w randze muzeum. Obecnie powierzchnia cmentarza to prawie 5 ha, na których znajduje się ok. 12 tys. nagrobków. Spoczywają tam m.in. Ferdinand Lassalle (1825-1864) – wybitny teoretyk socjalizmu, założyciel pierwszej partii robotniczej w Niemczech, Heinrich Graetz (1817-1891) – twórca słynnej szkoły historycznej, Ferdinand Cohn (1828–1898) – botanik światowej sławy, Hermann Cohn (1836-1906) – wybitny okulista, Leopold Auerbach(1828-1897) – biolog i lekarz światowej sławy, Friederike Kempner (1828-1904) – znana śląska poetka oraz Augusta i Siegfried Stein – rodzice Edyty Stein, znanej od 1998 r. jako św. Teresa Benedykta od Krzyża.

Dziś Muzeum Sztuki Cmentarnej przy ul. Ślężnej. Żydzi odwiedzają swoich zmarłych w rocznicę ich śmierci oraz dnia dziewiątego miesiąca aw - w rocznicę zburzenia świątyni jerozolimskiej i w miesiącu elul - miesiącu skruchy, poprzedzającym żydowski Nowy Rok.
źródło: www.wroclaw.pl
























































































Prześlij komentarz